Při nákupu nad 1500 Kč doprava zdarma, nad 2500 Kč dárek dle vlastního výběru.

Jaké jsou výhody přírodních opalovacích krémů?

 

Léto se blíží a sluneční paprsky nabírají na síle. Je nejvyšší čas začít se poohlížet po opalovacích přípravcích, které dostatečně ochrání naši pokožku. Zajímá vás, jaké jsou rozdíly v účinnosti mezi klasickými a přírodními opalovacími krémy? A na co by si měly dát pozor těhotné a kojící ženy? 

Na pár otázek ohledně přírodní kosmetiky jsme se zeptali dermatoložky MUDr. Petry Fojtkové.

Paní doktorko, můžete popsat, jaké jsou rozdíly mezi chemickými a přírodními opalovacími krémy a na jaké principu funguje jejich ochranná funkce?

Všechny opalovací krémy obsahují látky, které pokožku ochraňují před UVA a UVB paprsky. Chemické UV filtry jsou molekuly, které škodlivé UV paprsky absorbují a přeměňují je na energii v podobě infračerveného záření. Příkladem jsou aromacké uhlovodíky – aminobenzoáty, benzofenony, cinamáty, salicyláty, deriváty sulfonové kyseliny – Mexoryl SX a ensulizol, avobenzon, Tinosorb S a Tinosorb M.

Naproti tomu přírodní nebo také fyzikální UV filtry fungují jako zrcadlo, to znamená, že paprsky od pokožky pouze odráží a rozptylují, aniž by s nimi jakkoli reagovaly.

Jsou krémy s přírodním filtrem vhodné pro těhotné ženy a malé děti?

Ano, minerální UV filtry se nevstřebávají a k pokožce jsou inertní (netečné, pozn. red.), jsou proto vhodnou volbou pro těhotné ženy, malé děti lidi s citlivou pokožkou.

Mohou naopak chemické opalovací krémy škodit těhotným nebo kojícím ženám?

Tento fakt u lidí prokázán nebyl. Některé starší chemické UV filtry se vstřebávají do krevního oběhu, kde mohou ovlivňovat endokrinní systém, potencionálně mít estrogenní aktivitu. Moderní chemické molekuly již tuto vlastnost nemají, ale obecně lze pro těhotné doporučit přírodní opalovací přípravky.

Jak může laik poznat kvalitní opalovací krém. Jaké složky sledovat a na co si dát pozor?

Kvalitní opalovací krém by měl mít jasně deklarovanou UVB a UVA ochranu a definované složení. Neměla by chybět vyznačená doba použitelnospřípravku a informace o odolnosvůči vodě, případně otěru, fotostabilitě, měl by být bez parfemace (tzn. fragnance-free, pozn. red.).

Pokud je krém označen jako přírodní, minerální UV filtr, neměl by obsahovat žádnou molekulu chemického filtru. Opalovací přípravky mohou obsahovat látky zpříjemňující aplikaci a pečující o kůži, například vitamín E, panthenol, avokádový olej.

SEVENTYONE PERCENT NEVIDITEĽNÝ OPAĽOVACÍ SPREJ SPF50+, 100 ml
SEVENTYONE PERCENT NEVIDITELNÝ OPALOVACÍ SPREJ SPF50+, 100 ml
   749  
Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všeNepovolovat cookies