Mezi nejdůležitější věci, na které byste při péči o pleť neměli zapomínat, rozhodně patří opalovací krém. Ne všechny druhy opalovacích krémů jsou však stejné. Obrátili jsme se na odborníky, kteří vám přiblíží, proč dáváme přednost minerálním opalovacím krémům před chemickými (a obyvatelé oceánu taky) – ať už chceme vyrazit na pláž nebo jen do práce.
Seznamte se s našimi odborníky
Šetrnější k životnímu prostředí
Dva zdánlivě nevinné UV filtry běžně používané v chemických opalovacích krémech – oxybenzon a oktinoxát – jsou už na některých místech, například na Havaji, zakázané. Proč? Protože tyto škodlivé chemikálie ohrožují mořské živočichy, navíc vybělují a ničí korálové útesy.
Kdyby korálové útesy a další obyvatelé oceánů mohli mluvit, asi by vás poprosili, abyste oceány těmito chemikáliemi neznečišťovali – my jejich přání respektujeme a ve své řadě přípravků chránících proti slunci proto používáme jen minerální filtry.
Účinkují okamžitě
Chemické opalovací krémy „pokožku chrání tím, že UV záření absorbují a mění ho na teplo, místo aby ho odrážely“, vysvětluje Dr Zavorins. Kromě toho musíte chvíli počkat, než vyrazíte na slunce, dodává Anna.
"Ochrana začne plně účinkovat až 15 až 30 minut po aplikaci."
Minerální opalovací krémy naproti tomu zůstávají ve vnější vrstvě pokožky a škodlivé UV paprsky fyzicky odrážejí. Začnou proto působit hned po nanesení a vy tak můžete vyrazit ven bez čekání.
Účinná minerální ochrana pro sluncem zalitá dobrodružství
Déle vydrží
Všichni víme, že po určité době strávené na slunci bychom si měli opalovací krém nanést znovu – a u chemických opalovacích krémů to platí obzvlášť, upozorňuje Dr. Zavorins.
"Chemické filtry se působením UV záření rozkládají a postupně ztrácejí účinnost."
Jakmile jejich schopnost absorbovat sluneční světlo dosáhne maxima, nezvládnou už vaši pokožku dostatečně chránit – proto je potřeba nanést chemický opalovací krém po několika hodinách znovu.
Minerální opalovací krém vás naproti tomu bude chránit celou dobu, co ho budete mít nanesený. Jenom si dejte pozor, abyste na obličeji vždycky měli stejnoměrnou vrstvu. „Opalovací krém se z pokožky může setřít nebo se rozpustit v potu či ve vodě, proto byste ho v každém případě měli čas od času nanést znovu,“ říká Dr. Zavorins.
Jsou celkově bezpečnější
Anna připomíná, že existují obavy z potenciálního vstřebávání chemických UV filtrů do těla.
"Nedávné studie prokázaly, že se nám chemické filtry z opalovacích krémů můžou dostat do krevního oběhu."
Bezpečnost chemických filtrů je určitě potřeba prozkoumat podrobněji, my však radši nebudeme riskovat a zůstaneme u minerálních filtrů.
„Oxid zinečnatý – nejrozšířenější minerální filtr – se podle nejnovějších výzkumů naproti tomu většinou nedostane přes vnější vrstvu pokožky,“ vysvětluje Anna. Minerální filtry jsou proto pro naše tělo zcela bezpečné.
Jsou vhodnější pro citlivou pokožku
Chemické opalovací krémy se vstřebávají do pokožky, podle Dr. Zavorinse proto nejsou příliš vhodné pro citlivou pokožku.
"Chemické opalovací krémy pokožku podráždí nebo způsobí alergickou reakci mnohem spíše než ty minerální."
Minerální opalovací krémy bývají naproti tomu o dost šetrnější. „Minerální filtry, jako je oxid zinečnatý nebo oxid titaničitý, nezpůsobují senzibilizaci kůže, takže se většinou nemusíte bát alergické reakce,“ vysvětluje Anna. To znamená, že pokud trpíte kožními problémy, jako je například melasma nebo růžovka, může minerální opalovací krém přinést zlepšení i vám.
Každodenní ochrana před různými škodlivými vlivy prostředí pro obyvatele měst
Zdroj: Mádara Organic Skincare